به وب سایت شرکت اکسیر دانش کاسپین خوش آمدید.
معرفی مشاهده در قالب PDF فرستادن به ایمیل

شرکت اکسیر دانش کاسپین با تکیه بر دانسته ها و تجربیات اعضاء مجموعه که از اعضاء هیات علمی دانشگاه زنجان و کارشناسان ارشد در این زمینه می باشند، با یاری خداوند متعال توانسته طرحی نو در ارتباط با حل مشکل فقدان انجام آزمایشات در مقطع دبیرستان را ارائه داده و با تلاش خود بر این تصمیم استوار است تا این طرح بزرگ را عملی نماید. برای رسیدن به این هدف کیت های آزمایشگاهی در مقیاس کوچک به صورت کیف های قابل حمل و زیبایی طراحی شده و تحت عنوان خردآزما در سری های خردآزما (1) برای اول و دوم دبیرستان، خردآزما (2) برای سوم دبیرستان و خردآزما (3) برای دوره پیش دانشگاهی ارائه بازار می گردد.. در زیر به معرفی بیشتر طرح می پردازیم.

معرفی کیت آزمایشگاهی شیمی در مقیاس کوچک

همان­طور که می­ دانیم برنامه درسی نظام آموزشی جدید، درسه زمینه دانش، نگرش و مهارت تدوین شده است. بعد مهارتی که یکی از اهداف مهم برنامه درسی است به دو بخش ذهنی و عملی تفکیک شده تا در پرورش استعدادهای فراگیران به ابعاد گوناگون توجه شود. به این ترتیب در کنار استفاده از توانایی­ های جسمی، ذهن دانش­ آموز نیز به فعالیت می­پردازد. گنجانیدن بخش آزمایشگاه در کتاب­های درسی شیمی در راستای تحقق این هدف بوده است. اما همین ادغام درس با آزمایشگاه باعث شده که کارهای عملی مورد بی­ توجهی قرار گیرد. آزمایش می­ تواند دانش ­آموزان را وادار به تفکر، بحث، نتیجه­ گیری و در نهایت یادگیری را مطلوب کند. از این رو حدود دو دهه است که حرکت­ هایی در جهت توجه بیش­تر به کارهای عملی در دنیا آغاز شده و در جریان است. یکی از شیوه­ های تازه، ارائه کارهای عملی در مقیاس خرد است. در کار حاضر برای اولین بار در ایران سعی شده است تا آزمایش های کتاب شیمی در مقیاس خرد انجام شده و بتواند خلا آزمایشگاه را برای دانش ­آموزان پر کند. در اجرای فعالیت­ های عملی همواره خطر، سلامت و ایمنی آزمایش­ کنندگان را تهدید می­ کند. بسیاری از مواد شیمیایی سمی و آتش­ گیرند و در نتیجه تماس موضعی و تنفسی می­ تواند اثرهای نامطلوبی داشته باشد. اما استفاده از روش­ هایی که در آن­ها تماس کمتری با مواد شیمیایی وجود داشته باشد ایمنی را بهتر و بیش­تر تامین می­ کند. هم­چنین چون مواد به مقدار کم استفاده می­شود، ضایعات در آزمایش­ ها حجم کمتری خواهند داشت و اثر آلودگی مواد در محیط کمتر خواهد بود که آزمایشگاه در مقیاس خرد توانسته است تمام مزیت­ ها را در بر گیرد. این طرح در چند کارگاه آموزشی نیز برگزار شده و مورد استقبال قرار گرفته است. با کمک این روش نوین آموزشی دانش ­آموز می­ تواند در کلاس درس آزمایش­ های مربوط به مبحث درسی خود را همگام با معلم انجام دهد و از آموزش شیمی لذت ببرد.

با توجه به بالا بودن هزینه­ های مربوط به تجهیز آزمایشگاه­ های شیمی در دوره متوسطه، این آزمایش ­ها در کتاب­ های دبیرستانی کم­رنگ­ تر شده است و بیشتر معلمان و دانش­ آموزان از این بابت با مشکلات جدی آموزشی مواجه هستند. همچنین در نقاط محروم کشور به هیچ­ وجه امکانات آموزش عملی شیمی وجود ندارد. بنابراین این گروه نسبت به طراحی و ساخت و تولید انبوه این کیت اقدام نموده است.

عکس نمونه